Amazon’dan Tesla’ya rakip robot projesi için 1 milyar dolar bütçe!

Geleceğin teknolojisi olarak görülmesine rağmen insansı robotlar, henüz yolun çok başında. Pek çok teknoloji devi de bu teknolojiyi yakalamak için yarış yapıyor. Özellikle Elon Musk, geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, insansı robotların elektrikli arabalardan daha önemli olduğunu söyledi.

Bu durum insansı robotların teknoloji şirketleri tarafından çok ciddiye alındığını gösteriyor. Son olarak ticaret şirketi Amazon, insansı robot teknolojisi için lojistik, sipariş karşılama ve tedarik zinciri sektöründeki şirketlere 1 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Meta fiziksel mağaza açtı: Metaverse için yeni deneyim

Amazon, insansı robot çalışmaları için 1 milyar dolar yatırım yapacak

Gelişme aşamasında olan teknolojileri destekleyen Amazon, icat meraklısı olan şirketlere yatırım yapma planları yapıyor. Ayrıca şirket, isterlerse bu şirketlerin kendileriyle de çalışabileceklerini ya da tamamen kendi şirketlerinin büyümesi için kullanabileceklerini bildirdi. Ticaret devi Amazon, şimdiden yatırım için 1 milyar doları kenara ayırdı.

Şirketin ayırdığı fonun 150 milyon doları ise iki ayaklı robot üretimi yapan Agility Robotics için kullanılması planlanıyor. Fondan yararlanacak olan diğer girişimler arasında ise, giyilebilir güvenlik teknolojisi yapan Modjoul; Envanteri yönetmek için bilgisayar vizyonunu kullanan Vimaan; dokunsal bir robot kol geliştiren Mantis Robotics; ve otomatik raf istifleme robotik başlangıcı olan BionicHIVE için kullanılacak.

https://bomba-haber.com/wp-content/uploads/2022/04/amazondan-teslaya-rakip-robot-projesi-icin-1-milyar-dolar-butce-0-LcMVtkPy.jpg

1 milyar dolarlık fon haberi, Amazon CEO’su Andy Jassy‘nin, şirketteki işçilerin güvenliğini artırma taahhüdünü vurgulamasından sonra geldi. Amazon’dan Alex Ceballos, konuyla ilişkili şu açıklamaları yaptı:

Bu endüstriler doğası gereği karmaşıktır. Ölçeğimizle Amazon, tedarik zinciri, lojistik ve diğer sektörlerdeki iş gücüyle sorunsuz bir şekilde bir arada bulunurken çalışan deneyimlerini ve güvenliğini iyileştirmeye yardımcı olabilecek gelişen teknolojilerde yeniliği ateşleyecek şirketlere yatırım yapmaya kararlı.

Genel olarak bakıldığında, geçtiğimiz yıl yaklaşık 470 milyar dolar elde eden Amazon için 1 milyar dolar çok da yüksek bir miktar değil. Buna rağmen şirketin yatırım yaptığı şirketlerin teknolojiyi geliştirdiği düşünüldüğü zaman bu yatırım daha önemli bir hal alıyor.

Peki, siz Amazon’u bu adımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.