Almanya’dan Çin’e Uygur Türkleri daveti

Almanya, Çin’den Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde gözaltına alınan şahısların hür bırakılmasını istedi.

Almanya, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde insan haklarına hürmet duyulması ve keyfi gözaltına alınan herkesin derhal özgür bırakılması için Çin idaresine davette bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki duruma ait açıkladığı rapordan memnuniyet duyduğu bildirildi.

Açıklamada, “Çin hükümetini, derhal yürürlüğe girecek biçimde, Sincan’daki herkesin insan haklarına tam hürmet duymaya çağırıyoruz. Keyfi gözaltına alınan tüm bireyler gecikmeksizin hür bırakılmalıdır. Çin hükümetini, Çin’deki en ağır insan hakları ihlalleriyle ilgili tezlerin bağımsız bir biçimde soruşturulmasına müsaade vermeye bir defa daha çağırıyoruz” tabirlerine yer verildi.

Raporun titizlikle hazırlandığı vurgulanan açıklamada, Sincan’da yaygın bir biçimde en ağır insan hakları ihlallerinin yapıldığı; bunun Uygurlar ve başka Müslüman azınlıklar açısından insanlığa karşı işlenen kabahatlerin belirtileri olduğunun vurgulandığı hatırlatıldı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.