Almanya’da tüketici inancı çöktü

GfK Enstitüsü’nün yayımladığı bilgilere nazaran tüketici itimadı eylül ayı için -36,5’e geriledi ve rekor düşük seviyeyi gördü.

Pazar araştırma kuruluşu GfK Enstitüsü’nün bugün yayımladığı bilgilere nazaran, Alman tüketici endeksi eylülde arka arda üçüncü ay rekor seviyede düşük bir düzeye geriledi.

Endeksin düşme eğilimini sürdürmesinde hane halkının güç faturalarının tepe yapacağına yönelik beklentisi tesirli oldu.

Reuters’ın haberine nazaran GfK Enstitüsü’nün yaklaşık 2 bin Almanla gerçekleştirdiği ankete dayanan tüketici itimat endeksi eylülde -36,5’e düştü. Endeks, temmuzda -27,7, ağustostaysa -30,9 kaydedilmişti.

‘YÜKSEK GÜÇ MASRAFLARINA HAZIRLIK BAŞLADI’

GfK’nın tüketici uzmanı Rolf Buerkl, “Önümüzdeki aylarda güç maliyetlerinin kıymetli ölçüde daha yüksek olacağına yönelik kaygı birçok haneyi tedbir almaya ve gelecekteki güç faturaları için para ayırmaya zorluyor” dedi.

Buerkl güç harcamalarına daha fazla meblağ ayırmanın başka tüketim kalemleri için daha az kaynak manasına geldiği için tüketici inancının iç karartıcı bir hal aldığını söyledi.

‘FATURALAR DAHA DA ARTABİLİR’

Enstitü, meskenlerin ısınması için kâfi seviyede yakıt, bilhassa de doğalgazın bulunamadığı durumda faturaların daha da artacağı ve durumun gelecek hafta ve aylarda daha da kötüleşebileceği konusunda uyardı.

Alman hane halkı, 1 Ekim’den Mart 2024’e kadar uygulanacak yeni vergi uygulaması kapsamında doğalgaz için yılda birkaç yüz Euro daha fazla ödemek zorunda kalacak.

Almanya İktisat Bakanlığı’nın açıklamasına nazaran yeni vergiden elde edilen gelir halihazırda 34 milyar Euro ödenek talep eden doğalgaz ithalatçılarının maliyetlerini dengelemek için kullanılacak.

‘YENİ DOĞALGAZ VERGİSİ YÜKSELTİLEBİLİR’

Her üç ayda bir düzenlenmesi öngörülen yeni vergi, Rus güç devi Gazprom’un Kuzey Akım 1 boru çizgisi üzerinden teslimatlarını daha da kesmesi durumunda piyasa şartlarına bağlı olarak yükseltilebilir.

Tüketici itimat endeksinde sıfırın üzerindeki göstergeler özel tüketimde yıldan yıla büyümeye işaret ederken sıfırın altındaki kıymetler bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla düşüş manasına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.