Almanya Merkez Bankası: Resesyon giderek daha muhtemel hale geliyor

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) bugün yayınladığı raporunda, Alman iktisadının resesyona girmesinin giderek daha mümkün hale geldiğini ve enflasyonun sonbaharda yüzde 10 düzeyinde zirve yapabileceğini belirtti.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) bugün yayınladığı aylık raporda, Euro bölgesinin en büyük iktisadı olan Almanya’da bir resesyon mümkünlüğünün giderek arttığını ve enflasyonun hızlanmaya devam edeceğini belirtti. Banka bu sonbaharda enflasyonun yüzde 10’un üzerine çıkabileceğini ve bu noktalarda doruğa ulaşabileceğini açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada, “Bu kış gaz arzına ait yüksek seviyedeki belirsizlik ve keskin fiyat artışlarının hane halkları ve şirketler üzerinde büyük bir baskı oluşturması muhtemel” tabirlerine yer verildi.

Almanya, güç arzındaki rastgele bir kesintiye karşı en savunmasız ülkeler ortasında yer alıyor ve yükselen maliyetler Alman endüstrisi üzerindeki yükü artırmaya devam ediyor. Yüksek fiyatlar ve gaz kıtlığı ise metalden gübre üretimine kadar güç ağır dalların büyük ziyan görmesine neden olurken Almanya’yı tüketimi kısmaya zorluyor.

Geçtiğimiz ay Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın ekonomistleri ülkenin resesyona hakikat ilerlediğini duyurmuştu. Uzmanlar, Avrupa’nın en büyük iktisadının 2023’te yaklaşık yüzde 1 küçüleceği iddiasında bulunmuştu.

‘FAİZ ARTIŞLARININ SÜRMESİ GEREKİYOR’

Önceki gün Almanya’da bir gazeteye konuşan Bundesbank Lideri Joachim Nagel de Almanya’da resesyon mümkünlüğünün gitgide artmasına karşın, enflasyonun 2023 boyunca yüksek kalacağı beklentisi doğrultusunda ECB’nin faiz artırımlarına devam etmesi gerektiğini söylemişti.

Nagel, enflasyonun 1951’den bu yana birinci sefer çift haneli düzeylere çıkabileceğini söyledi ve faiz oranlarının bu türlü bir ortamda yükselmeye devam etmesi gerektiğini lisana getirdi.

Almanya’da elektrik fiyatları, geçen yıl 10 kat artan doğalgaz fiyatları nedeniyle bir yıl öncesine nazaran 7 kat artarak rekor kırmıştı. Alman sanayi üreticilerinin uyguladığı elektrik fiyatları temmuza kadar yıllık yüzde 37,2 arttı. Bu oran, Almanya Federal İstatistik Ofisi’ne (Destatis) nazaran şimdiye kadarki en yüksek artış.

ENFLASYON YÜZDE 8,5

Nagel, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 8 Eylül’deki toplantısında faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi gerektiğini de söyledi. Nagel, ECB’nin faiz siyasetini belirleyen 25 üyesinden biri.

Almanya’nın temmuz ayındaki tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yıllık bazda beklentilerin üstünde yüzde 8,5 olarak açıklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.