AKP’li Lider, ‘Botanik bahçesi olacak’ dedi betona boğdu

31 Mart seçimleri sonrasında CHP’li Atakum ilçe Belediyesi’nin kullanımından alınarak AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne verilen Yalı Kafe alanı için Lider Mustafa Demir, “Botanik bahçe içerisinde bir proje geliştiriyoruz” diye açıklama yaptı. Proje yargıya taşımasına karşın inşaat çalışmaları devam ederken, alanda yükselen beton yapı dikkat çekti.

İller Bankası’na ilişkin olan arazi üzerine bulunan ve 15 yıldır Atakum Belediyesi tarafından toplumsal tesis olarak kullanılan Yalı Kafe, 31 Mart seçimlerinden sonra belediye CHP’ye geçince evvel satışa çıkarıldı. Akabinde Ulusal Emlak’a devredilerek AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne verildi.

AKP’li Büyükşehir Belediyesi de alanda bulunan tesisleri yıkıp kimi ağaçları keserek Millet Kıraathanesi ve Kitap Kafe yapılacağını açıkladı. CHP’li ve ÂLÂ Partili Meclis üyeleri ise yapılan imar değişikliğine itiraz ederek mevzuyu yargıya taşıdı.

AKP’li Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir yapılacak projeyi anlatıyor

Önce yürütmeyi durdurma kararı alınan davada daha sonra Samsun Bölge Yönetim Mahkemesi tarafından, imar planı uygun bulunmayarak arazi üzerinde bina yoğunluğu oluşacağı, şehircilik unsurları, planlama asılları ve imar mevzuatına uygun olmadığı münasebetleriyle iptaline karar verildi. Lakin büyükşehir belediyesi inşaatta başladı.

CHP’Lİ LİDER DEVECİ İTİRAZ ETTTİ

2021 yılının Haziran ayında Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde imar planı tartışılırken yapılacak olan inşaat alanının yüzde 15’ten yüzde 40’a çıkarılmasına itiraz ederek plandaki karşıtlıkları açıklayan Atakum Belediye Lideri Cemil Deveci şu tabirleri kullandı:

“Burada hem taban inşaat alanı, hem toplam inşaat alanı yaklaşık 3 kat artırılıyor. Görülüyor ki burası önemli ve eski halinden daha ağır bir yapılaşmaya açılıyor.

Bu tarafıyla Atakum aslında düzgün olmayan, benim de oldum mümkün itiraz ettiğim yapılaşma planına bir olumsuzluk da biz ekliyoruz.

Yeşili bol Millet Bahçesi özelliği taşıyan, içinde toplumsal tesisleri olan bir yapıya dönüştürelim. Atakumlular bu türlü istiyorlar.”

İmar değişikliklerinden sonra ortaya çıkan projenin son hali

“BETON YIĞINI DEĞİL”

Aynı mecliste CHP ve UYGUN Parti’nin ret, MHP’nin de çekimser oyuna karşın projenin betonlaşma olmadığını savunan AKP’li Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir ise, “Proje ahşap yüklü, beton yığını değil. Çok işlevsel, çok beğenilen bir bina. Toprakla ahengi dayanılmaz. Burada betonlaşma yok. Çok farklı bir şey. Mimarisiyle, teknolojisiyle, işlevselliğiyle 7’den 70’e, yerli yabancı herkesin uğrayacak ve nefes alacak olduğu, betonlaşmaya karşılık botanik bahçe içerisinde bir proje geliştiriyoruz” diye karşılık verdi.

BETONLAŞMA HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

İnşaat çalışmaları son hız devam eden alan havadan görüntülenerek betonlaşma ortaya konuldu. 15 yıl vatandaşların vakit geçirdiği yeşil alanların bir kısmının  yok olduğu, ahşap yüklü, beton yığını olmayan ve botanik bahçe içerisinde olacağı tez edilen yapı yerine mevcut kullanım alanının kıymetli bir kısmını kaplayan kütleden oluşan proje uygulamasında Atakum’un yeşil bahçesinin betonla doldurulduğu ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.