Ağrı’dan tarihi hububat rekoltesi bekleniyor

Ağrı’da geçen sene kuraklıktan olumsuz etkilenen tarlalar bu yılki yağışlarla bereketlendi.

Kentte bilhassa düz alanlardaki binlerce dönümlük yerlerde arpa ve buğdayın yetiştirildiği tarlalarda hububat hasat periyodunun sonuna yaklaşılıyor.

Hem devlet dayanağı hem de artan randımanla yüzü gülen çiftçiler, tarlalarından elde ettikleri arpa ve buğdayları Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Ajans Amirliği Alım Merkezi’ne getirmeye başladı.

Ağrı TMO amirliğinde yoğunluk yaşanıyor

Ağrı’da randımanın arttığı tarlalarda hasat yapan çiftçilerin elde ettikleri arpa ve buğdayları satmak için geldiği TMO Ağrı Ajans Amirliğinde yoğunluk yaşanıyor.

Günlük 700-800 ton mahsul toplanıyor

AA’nın haberine nazaran, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Ağrı’da bu yıl tüm tarım eserlerinde randımanın arttığını söyleyerek “Bu sene 60 bin tonun üzerine hububat bekliyoruz. Günlük 700-800 ton mahsul toplanıyor.” biçiminde açıklama yaptı.

“Şu ana kadar 15 binin üzerinde alım yaptık”

TMO Ajans Amiri Uzman Şahin ise hububat alımı nedeniyle ağır çalışma dönemi geçirdiklerini anlatarak, şunları kaydetti:

“Geçen sene yöremizin kurak geçmesi nedeniyle hiç hububat alamadık. Tıpkı vakitte besicilerimize takviye emelli Ukrayna ve Rusya’dan olmak üzere Trabzon Limanı’ndan iş yerimize 30 bin ton arpa gelmiş ve besicilerimize dağıtılmıştı. Bu sene yağışlı olması hasebiyle vilayet genelinde âlâ bir randıman var. Günlük 700 tonun üzerinde alım gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar 15 binin üzerinde alım yaptık. Eylül ayının sonuna kadar da tüm randevularımız doludur.


Ağrı tarihinde en yüksek üçüncü rekolte

2001 yılında 31 bin ton, 2009’da da 19 bin ton hububat almıştık. Ağrı tarihinde en yüksek üçüncü rekolte devri oluyor.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.